Respektuj 18

Alkohol v mladom veku? Často sa stáva štartérom smerom k iným drogám

Alkohol je u mladistvých často "štartérom" smerom k iným drogám. Vyvoláva tiež psychické a iné zdravotné problémy, upozornil psychoterapeut Josef Šedivý.

Obdobie dospievania je časom, kedy mnohí mladí ľudia začínajú experimentovať s alkoholom. Spúšťačom je obvykle viacero faktorov - povzbudiť k pitiu ich môže nastavenie rodinného prostredia, nadmerný stres, ale aj prvé vzťahové otrasy, snaha zapadnúť do kolektívu, ambícia cítiť sa zrelšie či zvedavosť.

Na organizmus vo vývoji môže alkohol pôsobiť silnejšie ako u dospelých. Mladým chýbajú tiež skúsenosti.

„Mladiství po požití alkoholu neraz skúšajú jazdu autom, prípadne riskujú neplánované tehotenstvo alebo pohlavnú chorobu. Z dlhodobého hľadiska môže mať konzumácia alkoholu negatívny vplyv na prospech v škole, spoločenský život, vzťahy v rodine či s priateľmi. Alkohol tiež často je štartérom smerom k iným drogám a vyvoláva psychické a iné zdravotné problémy,“ uviedol psychoterapeut Šedivý.

Odborníci preto upozorňujú rodičov, aby svoje deti varovali pred negatívnymi účinkami alkoholu, povzbudzovali ich k zmysluplnému využitiu času a sledovali, s akými ľuďmi sa ich deti stretávajú.

Viac informácií nájdete tu.

Nečakajte na ďalšiu akciu, informujte sa teraz!

Problematika mladistvých a alkoholu

Alkohol a mladiství

Rady a tipy pre rodičov a predajcov alkoholu

Rady a tipy