Respektuj 18

Deti pijú už na základnej škole, Slovensko nie je výnimka

Prvú skúsenosť s alkoholom majú deti neraz už počas základnej školy. Na základe prieskumov sa ukázalo, že prvýkrát deti pijú už pred 15. rokom života. Až 63 % mladistvých dokonca tvrdí, že alkohol ochutnali už pred 13. rokom. Európsky školský prieskum o alkohole a drogách (ESPAD) [1]  z roku 2015 odhalil, že 50 percent alebo viac študentov vypilo alkohol aspoň raz počas svojho života. V Česku, Dánsku a Grécku viac ako 90 percent študentov uviedlo ľahký prístup k alkoholu. Na Slovensku si to myslí 88 % mladistvých.

Ružomberskí stredoškoláci sa priznali k tomu, že až 75 % z nich pije alkohol. Každý siedmy dokonca každý týždeň [2].

Čísla sú alarmujúce aj pri dospelých, keďže len deväť percent z nich zasiahne, ak sa stane svedkom predaja alkoholu neplnoletým a až 83 % slovenských rodičov sa so svojimi deťmi o alkohole vôbec nerozpráva.

Zvyšuje sa aj dostupnosť drog

Z dlhodobého hľadiska prieskum ESPAD zaznamenal pokles užívania alkoholu neplnoletými. Kým v roku 2007 vypilo akýkoľvek alkohol 6 – 9 a viackrát mesačne 26,7 % mladistvých, v roku 2015 to bolo 22,3 %.

Napriek tomu, množstvo vypitého alkoholu pri poslednom pití dievčat aj chlapcov sa buď blíži, alebo prekračuje hranice rizikového pitia podľa WHO, ktoré sú stanovené pre dospelý organizmus. Okrem toho, situácia v pití alkoholu sa v medzi rokmi 1995 – 2015 nepriaznivo menila u dievčat. Tie užívajú viac legálnych aj nelegálnych drog ako ich rovesníčky pred dvadsiatimi rokmi.

Vysokú dostupnosť drog potvrdzuje aj analýza centra EMCDDA k drogovej problematike v Európe: Európska správa o drogách 2018 [3]. Systém celkovo monitoruje až 670 psychoaktívnych látok, pričom každý rok sa odhalí výskyt asi 400 z nich. Zoznam látok, ktoré sa objavujú na trhu s drogami sa stále rozširuje, pričom v Európe sa každý týždeň nahlási približne jedna nová psychoaktívna látka. Kanabis však naďalej zostáva najrozšírenejšou užívanou nelegálnou drogou v Európe, ktorú užíva 17,2 milióna Európanov vo veku 15 až 34 rokov.

 

[1] Európsky školský prieskum o alkohole a iných drogách (ESPAD) v SR za rok 2015 http://www.infodrogy.sk/indexAction.cfm?module=Library&action=GetFile&DocumentID=1231
[2] V máji a júni roku 2017 vyplnilo skoro dvetisíc žiakov ružomberských základných a stredných škôl dotazník týkajúci sa užívania návykových látok. https://rmagazin.sk/vysledky-vyskumu-s-marihuanou-maju-skusenost-uz-siestaci/
[3] Európska správa o drogách 2018 http://www.emcdda.europa.eu/system/files/publications/8585/20181816_TDAT18001SKN_PDF.pdf

Nečakajte na ďalšiu akciu, informujte sa teraz!

Problematika mladistvých a alkoholu

Alkohol a mladiství

Rady a tipy pre rodičov a predajcov alkoholu

Rady a tipy