Respektuj 18

Hovoriť s mladistvými o problematike alkoholu je účinná prevencia. Nové videá Rešpektuj 18! radia, ako na to.

Covidová doba sa podľa názorov rodičov mohla odraziť aj na prístupe mladých ľudí k alkoholu. Plzeňský Prazdroj Slovensko preto v rámci projektu Rešpektuj 18! v spolupráci s OZ Prima pripravil sériu náučných videí. V nich psychologička Barbora Kuchárová radí rodičom, ako predchádzať situáciám, kedy tínedžeri siahajú po poháriku, ale aj to, kedy je vhodný čas na rozhovor o alkohole, ktorý môže byť vhodnou prevenciou.

V rámci projektu Rešpektuj 18! agentúra NMS Market Research v decembri 2021 zrealizovala prieskum na vzorke 607 respondentov rodičov detí vo veku od 8 do 17 rokov. Z výsledkov vyplynulo, že koronavírusová pandémia mohla ovplyvniť prístup dospievajúcich detí k alkoholu.

Tretina (33 %) oslovených rodičov sa domnieva, že deti pijú od čias covidu viac než predtým. Z rodičov, ktorí si toto myslia, 29 % uvádza ako príčinu nudu, 23 % stres a depresie u neplnoletých a 15 % vidí príčinu v nadmiere voľného času. Avšak pravidelne vedie diskusie o alkohole len 15 % opýtaných rodičov, pričom 44 % rodičov, ktorí s deťmi o alkohole nehovoria, si myslia, že deti sú rozumné a nie je to preto nutné. Je to ale naozaj tak?

Odpoveď sa dozviete v sérii náučných videí, ktoré boli pripravené v spolupráci s OZ Prima. V nich psychologička a garantka projektu Rešpektuj 18! Barbora Kuchárová tiež vysvetľuje, prečo neplnoletí siahajú po poháriku, akú rolu hrajú v tomto prípade emócie alebo aj to, ako sa rodičia či blízki môžu pripraviť na konštruktívny rozhovor a prečo je také dôležité sa v rámci prevencie s mladými ľuďmi o alkohole rozprávať.

Ďalšie videá nájdete v sekcii Rady a tipy.

Nečakajte na ďalšiu akciu, informujte sa teraz!

Problematika mladistvých a alkoholu

Alkohol a mladiství

Rady a tipy pre rodičov a predajcov alkoholu

Rady a tipy