Respektuj 18

Karanténne Na zdravie

Dnešná doba prináša okrem neistoty i prejavy rizikovejšieho pitia spojeného s karanténou. Pandémia spôsobila zavretie škôl a deti a mládež sú zrazu doma, čo pre ne a ich rodičov môže mať určité úskalia. Zároveň túto situáciu môžu rodičia vnímať ako výzvu na korekciu vzťahu s deťmi či korekciu ich správania.

Karanténa nie sú prázdniny

Prvé úskalie je zlé zadefinovanie situácie. Preto je dôležité jasne povedať, že karanténa nie sú prázdniny. Pre prázdniny je typickou zmena režimu dňa (neskoré vstávanie a odkladanie času spánku) a zníženie výkonu. Pre pokojné prežitie karantény je viac potrebné zamerať sa na štruktúru, program a rituály. A to pomyselné „Na zdravie“ by malo prichádzať v štádiu dňa určeného pre relax a oddych.

Pandémia priniesla väčšie riziká

Pandemické opatrenia priniesli so sebou aj nové situácie sprevádzané väčším rizikom. Nebezpečnejšie sa stalo pitie počas hlbokej noci v čase zákazu vychádzania. V takých chvíľach sú ulice prázdne a pomoc pri predávkovaní nie je na blízku. K ohrozeným skupinám rizikového pitia v súčasnosti patria predovšetkým mladiství a deti. Pitie osamote a doma, pitie bez verejnej kontroly v nočných parkoch, extatické pitie v rovesníckych skupinách či pitie v kombinácii so zneužívaním liekov (xanax) nesú v sebe riziko kolapsu či otravy. Tieto rizikové formy konzumu alkoholu sú v súčasnej dobe pandémie veľmi populárne. Treba tiež pripomenúť, že sociálna izolácia zvádza k nečinnosti, čo následne môže mať negatívny vplyv na rozvoj osobnosti dieťaťa a na rozvoj závislosti.

Ani dospelí/ rodičia to nemajú dnes ľahké. Mnohí nie sú zvyknutí na prácu z domu. Tí, ktorých pracovná činnosť obsahovala takýto prvok pracovného procesu, sú vo výhode. Rizikom práce z domu je opäť buď prokrastinácia, alebo vyhorenie, čas zaplavený plnením pracovných povinností. Často sa môžu vytratiť rituály, ktoré nám pomáhajú príjemne prejsť dňom. Samozrejme, i rituál a potešenie spojené s pohárikom sa môže rozplynúť a človek môže prísť o zážitok, pretože nekontrolovane môže popíjať celý deň.

Dôležité je, aby ste nezabudli na kolegov. Určite sa po čase svet vráti do starých koľají a vy budete s kolegami opäť tráviť v práci veľa času. Vzťahy ochladnú veľmi ľahko, preto je dobré volávať svojim bezprostredným kolegom a hovoriť s nimi o bežných veciach. Pivko si môžete dať aj online, alebo sa dohodnite, aký film či knihu si pozriete, a potom o nej online diskutujte.

Na čo teda netreba zabudnúť:

1. Rituály. Nezabudnite na svoje každodenné rituály.
2. Ostaňte v kontakte. Komunikujte s kolegami/spolužiakmi, priateľmi a rodinou. Neskôr sa s nimi stretnete osobne.
3. Nepodľahnite online prostrediu.
4. Nepodľahnite negativizmu.

 

Pripravila

PhDr. Barbora Kuchárová, PhD. MBA
Občianske združenie Prima

Nečakajte na ďalšiu akciu, informujte sa teraz!

Problematika mladistvých a alkoholu

Alkohol a mladiství

Rady a tipy pre rodičov a predajcov alkoholu

Rady a tipy